HiFi Servis a poradenství

Přístroje, které zde nabízíme, prošly zevrubným servisem. Ptáte se, co to obnáší? Nakoukneme pod roušku tajemství, kterým je HiFi technika opředená. Zejména její servisování...


Při obvyklé renovaci zesilovače/receiveru vyměníme přibližně toto množství součástek:


Můžeme si povšimnout velkého množství elektrolytických kondenzátorů (elyty). Mění se obvykle úplně všechny za nové. V signálové cestě nahrazujeme elyty za svitkové kondenzátory, které mají mnohonásobně vyšší životnost a značně lepší přenosové charakteristiky (nekazí zvuk).  Všechny naše součástky jsou od renomovaných výrobců. Nejvíce užíváme: Wima (Něměcko), Finder (Německo),  Schrack (Rakousko) Nichicon (Japonsko), Nippon (Japonsko)


Dalé měníme všechna relé. Ať už se jedná o relé pro ochranu reproduktorů, anebo napájecí. Všechna relé jsou předimenzovaná obvykle pro proud 8 A !!!). Zvuk do reproduktorů se musí přenášet s co nejmenším odporem !


V určitých částech obvodu, kde je potřeba větší stabilita (např. nastavení DC offsetu, klidové proudy, frekvence, amplituda signálu), měníme i trimry za nové (víceotáčkové, drátové, apod.)


Precizně nastavujeme klidové proudy, aby přechodové zkreslení bylo co nejmenší a hlídáme teplotní stabilizaci.


Kontrolujeme pod mikroskopem tištěné spoje a opravujeme všechna místa, která jsou poškozená anebo vypadají podezřele.


Studený / poškozený spoj - Symptom: u přístroje vypadává zvuk - obvykle po zahřátí nebo naopak zvuk naběhne až delší době.

Součástka nemá kvalitní spojení se zbytkem obvodu, a to má za následek nefunkčnost nebo nestandardní chování přístroje.

Objevuje se u součástek, které jsou výrazně tepelně namáhány nebo utrpěly mechanický šok (pád přístroje).Řešením je odsátí původního stařilého cínu, očištění desky, zabezpečení součástky proti pochybu, příp. zlepšit odvod tepla a znovu kvalitně zapájet.

Po opravě vypadá spoj takto:Další příčinou výpadků jsou oxidace kontaků, spínačů a přepínačů.


Z tohoto důvodu vypájíme všechny přepínací prvky, které kvůli své jedinečnosti nemůžeme jednoduše vyměnit za nové a pořádně se s nimi vypořádáme.


Jak? To už je naše tajné know-how. :-)


...v tomto článků samozřejmě nejsou vypsány všechny procedury. Zejména hledání závad, které zahrnuje vypití mnoha šálků kávy a následně pobírání Migralginu, Ibuprofenu, Acylpyrinu a dalších.

...Po odstranění závad je dobré si (se) nalít dobrého vína, což považujeme za správné zakončení HiFi servisu a zároveň je to i předpoklad pro každou další HiFi akci, která má skončit úspěchem !